Dziecięcy pokój tematyczny - najważniejsze wskazówki
Agnieszka Węglarczyk
Dziecięcy pokój ma do spełnienia przynajmniej kilka funkcji, wśród których znajdują się i takie, które trudno już na pierwszy rzut oka uznać za oczywiste. To przestrzeń przeznaczona nie tylko do odpoczynku, zabawy i nauki, ale również do spotkań z przyjaciółmi i przezywania w samotności pierwszych małych katastrof.Już choćby dlatego dzieci lubią wiedzieć, że mają prawo do prywatności, a sama ich prywatność jest traktowana przez rodziców z należytą powagą.
Wśród koncepcji związanych z wyposażeniem pokoju dziecięcego, na szczególną uwagę zasługuje ta, która przewiduje stworzenie pokoju tematycznego, a więc takiego, który odwołuje się do charakterystycznych dla dziecka pasji. Posiadanie takiego pokoju jest jednym z dziecięcych marzeń, kto bowiem nie chce otaczać się ulubionymi kolorami i wyjątkowymi gadżetami. Dzieci, które mają do dyspozycji pokój tematyczny, chętnie przebywają w takim wnętrzu, a przy tym okazuje się, że jego urządzenie wcale nie musi być dla rodziców wyzwaniem większym niż stworzenie klasycznego pokoju dziecięcego.
Rozmowa z dzieckiem
Oczywiście, inwestycja ta wymaga poczynienia pewnych przygotowań. Niezbędne okazują się zatem nie tylko zakupy, ale i rozmowa z samym dzieckiem na temat charakterystycznych dla niego oczekiwań. Dobrze więc zorientować się, jak ma wyglądać taki pokój i co, w opinii dziecka, powinno się w nim znaleźć w pierwszej kolejności. Rodzic może służyć dziecku pomocą podczas podejmowania niełatwych decyzji, nie jest jednak wskazane, aby narzucał mu swoją wolę w tym zakresie. Bez względu na to, jaka ma być tematyka pokoju, dobrze jest mieć na uwadze, że pewne elementy jego wyposażenia pozostają w niezmienionym stanie. Nawet bardzo mały pokój powinien więc składać się z trzech stref. Pierwszą z nich jest strefa wypoczynku, a więc ta, w której centralnym punktem jest wygodne łóżko. Tu warto zastanowić się zwłaszcza nad składanym łóżkiem z funkcją kanapy, wiadomo bowiem, że zajmuje ono zdecydowanie mniej miejsca.
Podstawowe wyposażenie pokoju
Wcale nie mniej istotny jest kącik zabaw i nie ma tu znaczenia, czy zastanawiamy się nad aranżacją pokoju dla dziecka w wieku szkolnym, czy też przestrzeni, w której dobrze ma się czuć przedszkolak. Oczywiście, kącik ten nie musi być przesadnie rozbudowany i często wystarczający okazuje się miękki dywan uzupełniony o kuferek z zabawkami. Ostatnia ze stref jest związana z nauką, która przez wiele lat będzie nieodłącznym elementem życia dziecka, nie można więc zapominać nie tylko o biurku, ale również o możliwie jak najwygodniejszym pokoju z oparciem. Same meble powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, warto przy tym inwestować w te, których wysokość jest regulowana, wiadomo bowiem, że będą nam one służyć przez dłuższy czas.
Jak wprowadzić tematyczność?
O tematyczności należy więc myśleć wówczas, gdy każda z omawianych tu stref została już wyznaczona. Najlepiej rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jaka kolorystyka może zostać przez nas uznana za odpowiednią. Dziś pomocne okazują się też gotowe tapety. Kolejnym ważnym elementem są akcesoria i różnego rodzaju gadżety, te bowiem są w stanie stworzyć wyjątkowy klimat pokoju dziecięcego.
Zostaw komentarz