Pokój dziecka - aranżacje, inspiracje, pomysły

Aranżacja pokoju dla chłopca

Agnieszka Węglarczyk
wrz 5 2022

Wyposażenie i aranżacja pokoju dziecka to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Dzieci są bardzo aktywne, szczególnie chłopcy. Ponadto pokój dziecięcy powinien być nie tylko piękny, ale także praktyczny i funkcjonalny. Ważne jest, aby znaleźć miejsce na meble, zabawki i zajęcia, no i oczywiście musi być miejsce na gry. Już wkrótce dowiesz się, jak prawidłowo zaaranżować przestrzeń i stworzyć ciekawe i oryginalne wnętrze oraz jak dobrać do niego odpowiednią kolorystykę i dodatki.

Jak prawidłowo urządzić pokój dziecięcy dla chłopca

Jednym z głównych elementów pokoju dziecka jest praktyczny system przechowywania zabawek - mogą to być specjalne kosze i meble z szufladami. Jeśli jest dużo zabawek to półki są również przydatne, aby nie zagracać pokoju.

I powinny być ustawione tak, aby dziecko mogło samodzielnie, bez pomocy, wyjmować i odkładać zabawki, utrzymując porządek w pokoju.

Warto też zadbać o miejsce na książki. Najlepszym miejscem dla nich jest regał z książkami lub można powiesić patyki. Wszystko powinno być na takiej wysokości, aby dziecko mogło bez problemu podnieść książkę i odłożyć ją na miejsce.

Jeśli chcemy urządzić duży pokój, warto zainstalować huśtawkę i drabinkę. Niezależnie od wieku dziecka, w jego pokoju powinien znaleźć się również stolik, przy którym będzie mogło rysować, grać w gry planszowe, czytać, a później uczyć się pisać.

I pamiętaj, że wybierając zabawki, meble, dekoracje i wystrój pokoju zawsze powinieneś kierować się gustami i zainteresowaniami dziecka, bo to właśnie tam będzie spędzać większość swojego wolnego czasu.

Ponadto im bardziej uniwersalne wnętrze, tym mniej problemów będziesz miał z jego zmianą w przyszłości. Swoją drogą, ten czynnik powinien być brany pod uwagę w pierwszej kolejności, ponieważ dzieci bardzo szybko rosną i ich gusta również szybko się zmieniają.

dziecko

Sprawdź też: Aranżacja pokoju dla dziewczynki

Wybór koloru

Chłopcy z reguły nie lubią pastelowych kolorów. Dlatego najlepiej zdecydować się na bardziej męską kolorystykę, np. zieloną lub niebieską. Trzeba też pamiętać, że dzieci nie lubią nudnych i monotonnych wnętrz. Dlatego należy uzupełnić ją o jasne elementy.

W tym przypadku świetnym rozwiązaniem są duże, miękkie zabawki. I co najważniejsze, nie przesadzaj z ilością kolorów - wystarczą 2. Dobrym pomysłem jest również udekorowanie jednej ściany w ciekawym, jasnym kolorze, a pozostałych ścian w łagodniejszym, neutralnym kolorze.

Wybierając kolorystykę pamiętajmy, że zbyt jaskrawe barwy mogą powodować nadpobudliwość dziecka, dlatego należy ich unikać lub stosować z rozwagą. Nie mniej ciekawym elementem dekoracyjnym na ścianach w pokoju chłopca jest grafika lub zastosowanie naklejek dekoracyjnych. Nawiasem mówiąc, ta druga opcja jest bardziej praktyczna, ponieważ można je usunąć w dowolnym momencie.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *