Stylowe meble i dodatki dziecięce

Meble do pokoju dziecięcego dla chłopca

Agnieszka Węglarczyk
wrz 15 2022

Pokój dziecka zawsze powinien być urządzony według pewnych zasad. Jeśli powierzchnie zostały już udekorowane, czas na ich umeblowanie. Meble powinny być dobrane do potrzeb i wieku dziecka. Jednym z głównych kryteriów przy wyborze - jest płeć dziecka. Podczas gdy dziewczynki dają z siebie wszystko, co delikatne i romantyczne, chłopcy będą zachwyceni niezwykłymi detalami mebli, które nadają pomieszczeniu eksplozję emocji i pobudzają do działania. Dziś przyglądamy się szczegółom wyposażenia pokoju dziecięcego dla chłopca.

Główne niuanse

Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować urządzając pokój dziecięcy dla chłopca w każdym wieku:

  • Obowiązkowe podzielenie pokoju na strefy z utworzeniem następujących głównych obszarów funkcjonalnych: rekreacja, gry, kreatywność i nauka. To podstawowy podział, który powinien znaleźć się w pokoju, ale w każdym przypadku wszystko zależy od dziecka, a jego rodzice mają prawo decydować, jakie obszary przydzielić, a jakie wykreślić z listy. Podział obszarów pomieszczenia odbywa się za pomocą koloru lub oświetlenia, można też zastosować różne faktury.
  • Do małego pokoju najlepiej wybrać modułowe meble dziecięce, które będą aktualne i po kilku latach, gdy chłopiec będzie już nastolatkiem. Takie zestawy mebli są bardzo wygodne pod względem rozmieszczenia, zajmują mało miejsca, ale zawsze są bardzo funkcjonalne.
  • Biurko komputerowe może być połączone z biurkiem. Jest to możliwe, ponieważ nowoczesne modele mebli, aby spełnić wszystkie wymagania i pozwalają im zrobić lekcje i zrobić twórczą pracę. Ponadto odchodzi się od komputerów stacjonarnych na rzecz laptopów i tabletów, co dodatkowo upraszcza zadanie umieszczenia ich w pomieszczeniu.
  • Ustawienie łóżka. Duża ilość miejsca w pokoju dziecka powinna być przeznaczone na łóżko. Pozwoli to na wyeliminowanie problemów z kręgosłupem u dziecka poprzez wyposażenie łóżka w materac ortopedyczny. Przy zakupie zawsze zwracaj uwagę na to, czy łóżko i materac oraz reszta mebli są wykonane z materiałów wysokiej jakości, które nie emitują substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Ważne: łóżko powinno być kupione na zapas, aby nie trzeba było go zmieniać co roku, gdy dziecko podrośnie.

Prawidłowy dobór mebli

W tej części przyjrzymy się głównym kryteriom, według których należy wybierać meble dziecięce dla chłopca.

Komponent zewnętrzny

Ten element jest jednym z najważniejszych, ponieważ to wygląd mebli decyduje o nastawieniu dziecka do jego pokoju. Jeśli nie będzie zadowolony z tego, jak wyglądają szafki i inne elementy mebli, żadne pozytywne cechy nie będą miały znaczenia. Przy wyborze mebli zawsze należy kierować się pragnieniami dziecka i obowiązującymi trendami. Dla chłopców pozytywne emocje wywołuje pokój, na przykład w stylu marynistycznym.

Niezawodność

Ponieważ chłopcy nie są bardzo siedzący, ale zawsze są aktywni i myślą o wszystkich nowych zabawach, należy zwrócić uwagę na meble mogą wytrzymać pewne naprężenia. Aby uniknąć obrażeń podczas zabawy, najlepiej kupić meble o gładkich liniach i bez ostrych narożników. Nie należy również wyposażać pokoju w dużą ilość luster i szkła w szafkach i półkach, ponieważ w chłopięcym wnętrzu, po pierwsze, wygląda to niezbyt korzystnie, a po drugie, taka dekoracja może cierpieć z powodu niektórych działań dzieci.

Trwałość

Aby uniknąć ciągłej wymiany i odnawiania mebli, należy wybrać te modele do pokoju dziecięcego, które posłużą przez długi czas. Zestawy wykonane z litego drewna twardego są szczególnie trwałe. Taka sytuacja kosztowałaby jednak dość dużo, więc jeśli nie można jej kupić, można zdecydować się na tańszy projekt. Ale przy zakupie musi być pewność, że meble w pokoju chłopca do przedszkola wytrzymają obciążenie.

Wygoda

Bardzo ważne kryterium w przypadku mebli dla dzieci. Konieczne jest, by meble były dostosowane do wzrostu dziecka, by nie psuły jego postawy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które już uczęszczają do szkoły. Dziecko powinno mieć możliwość łatwego dosięgania swoich rzeczy i zabawek z szafek i półek, w tym celu w pokoju powinny być zamontowane specjalne podnóżki. Najczęściej używane przedmioty powinny być umieszczone na dole miejsc do przechowywania. Ponadto, aby uniknąć problemów z oczami, biurko i obszar twórczy powinny być umieszczone jak najbliżej okna, aby naturalne światło było dostępne przez większość czasu.

Sprawdź też: Meble do pokoju dziecięcego dla dziewczynek

pokój dziecięcy

Sprawdź także: Niezbędne zabawki dla dziecka

Cechy tematyczne mebli

Jak już zostało powiedziane, ważne jest, aby dzieci miały pokój, który odzwierciedla konkretną tematykę i przypadnie im do gustu. Dlatego wielu rodziców stara się stworzyć wnętrze bliskie duchowi swojego dziecka i wypełnić pokój meblami, które doskonale podkreślą ogólny wystrój.

Oto kilka opcji aranżacji wnętrz, które będą pasowały zarówno do małego chłopca, jak i do nastolatka:

Motyw sportowy jest bliski niemal każdemu chłopcu. Niektórzy lubią piłkę nożną, inni koszykówkę, boks, jazdę na rowerze czy inne aktywności. Zgodnie z tymi zainteresowaniami dobrym pomysłem jest stworzyć pokój sportowy, w którym dziecko może czuć się zrelaksowane i wygodne. Meble w tym pokoju powinny być jasnym akcentem, który się wyróżnia. Zazwyczaj nacisk kładzie się na te elementy mebli, które wspierają motyw przewodni, ale można też wybrać zestawy o prostej konstrukcji i wesprzeć je sportowymi akcesoriami i parafernaliami, rozmieszczonymi w całym pomieszczeniu.

Motyw podróży byłby świetnym dodatkiem do pokoju młodego marzyciela o dalekich wędrówkach. Meble nie muszą się wyróżniać - powinny być jak najbardziej neutralne, np. żółte, zielone, beżowe i inne odcienie, które nie krzyczą. Meble można było wzbogacić, dekorując ściany zdjęciami miast lub krajobrazów oraz dużą mapą świata. Dla uspokajającej i spokojnej atmosfery w pokoju można zainstalować akwarium i zrobić oświetlenie w postaci gwieździstego nieba.

Motyw żeglarski. Mało który chłopiec wyobrażał sobie siebie jako dzielnego pirata, furkoczącego po oceanach. Jeśli dziecko ma skłonność do takich zabaw, to będzie bardzo wdzięczne za meble dziecięce w stylu marynistycznym. Do stworzenia odpowiedniego wyglądu potrzebne będą meble w kolorze niebieskim i innych odcieniach. Teraz w sklepach można znaleźć także takie zestawy, które mają kolorystykę zbliżoną do śliniaka, a także elementy dekoracyjne w postaci steru czy innych żeglarskich detali. Najważniejsze jest tu to, aby nie przeładować pokoju szczegółami, aby dziecko mogło czasem odpocząć od obfitości kolorów.

Temat technologii jest bardziej aktualny dla starszych dzieci, ale dzieciaki czasem nadążają za uczniami i interesują się wszystkim, co stworzone przez człowieka. Jako wystrój pokoju można wykorzystać na przykład samochody, samoloty, czołgi i inne techniczne środki transportu. W takim pokoju wygodnie będzie nie tylko bawić się, ale także oddawać się swoim ulubionym hobby, a także uczyć się nowych rzeczy.

Wniosek

Stworzenie pokoju i wybranie mebli dla chłopca nie jest trudne, wystarczy skonsultować się z dzieckiem i wykonać umeblowanie zgodnie z jego życzeniem. Ale nie należy zapominać również o funkcjonalności, dlatego każde pragnienie dziecka czy nastolatka, rodzice powinni skorelować z rzeczywistością i wykonać wyposażenie tak, aby podobało się dziecku, ale jednocześnie było dla niego wygodne, bezpieczne i komfortowe. 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *