Poradnik domowy

5 modnych stylów do dekoracji pokoju nastolatka

Mariusz Kucner
wrz 14 2022

Adolescencja rozpoczyna się od zmiany sytuacji społecznej rozwoju. W psychologii okres ten określany jest jako wiek przejściowy, trudny, krytyczny. Zmiany te są zapośredniczone, załamane przez społeczne postrzeganie rozwoju, przez kulturowe tradycje dorastania, przez postawy innych wobec dorastania i przez porównania siebie z innymi. 

W tym wieku szczególnie ważne jest, aby dziecko otaczało się rzeczami nowoczesnymi, modnymi i "niedziecięcymi". Ulubione lalki, samochody, łóżka piętrowe i tapety z rybkami stają się teraz obiektem drwin ze strony rówieśników, co czyni dziecko jeszcze bardziej bezbronnym. 

 To właśnie w tym okresie, wielu troskliwych rodziców staje przed problemem, jak najlepiej udekorować pokój nastolatka, więc odpowiada wymaganiom tego "delikatnego" wieku. Jednak w przeciwieństwie do pokoju dziecięcego, wnętrze pokoju nastolatka powinno być kształtowane wraz z dzieckiem i stać się w końcu jego wyborem. 

I tu ważne jest znalezienie kompromisu między gustami rodziców i nastolatka, czyli ogólne wnętrze mieszkania. Oferujemy kilka opcji dla wnętrza stylowego pokoju nastolatka w najnowszych światowych trendach projektowych, abyś mógł dokonać wspólnego wyboru. 

 1. Styl loftowy lub industrialny 

Punktem wyjścia dla wnętrza w stylu loftowym jest zestawienie nowoczesnych faktur, takich jak stal, z odzyskanymi, celowo surowymi deskami. Pomalowane na biało ściany, wyeksponowana cegła i odsłonięte rury to doskonały mariaż modnych mebli i starych faworytów. Zestawienie starego i nowego jest tu kluczem. Do tego stylu doskonale pasują meble z kolekcji Ferum, Casting, Sebb oraz Tubeline i Pinot holenderskiej firmy Dbodhi, a także dżinsowe pufy i fotele z kolekcji Dblue do miejsc siedzących. 

2. Styl Shebby-chic 

Ten styl jest bardziej odpowiedni dla nastoletniej dziewczyny. Niewybielone i spłowiałe kolory oraz postrzępione powierzchnie składają się na całość shebby-chic look.  Ściany ubrane są w tynki o surowej fakturze. Żadnych wymyślnych materiałów i farb, tylko naturalne materiały: drewno, len, jedwab! Meble powinny nosić znamiona czasu i nieść ze sobą historię, prawdziwą lub fikcyjną. 

Ręcznie robione zabawki, koronki, hafty - w tym wnętrzu zakiełkują pomysły na wspólne hobby. Możesz ściągnąć do niego żyrandol vintage, szafę czy kufer po babci, ale jeśli to nie jest dostępne, wybierz się do sklepu meblowego i zdecyduj się na nową kolekcję Dbodhi - Touch. Łączy w sobie wszystko, czego potrzebujesz: prawdziwe antyczne drewno, ręcznie malowane fronty, funkcjonalność i co najważniejsze - ekologiczność. Dobrym pomysłem są też meble OldJava w stylu angielskiej kolonialności.

3. Styl nowojorski

Ten styl jest uniwersalny zarówno dla nowoczesnej dziewczyny, jak i chłopaka. Wykończenia ścian są minimalne: czasem jest to tłoczony tynk, farba w wyszukanych kolorach, a może teksturowana boazeria. Podłogi z desek zmiękczone ekscentrycznym kolorowym dywanem. 

Tapicerowana sofa à la Chesterfield, obita kuszą (prod. HomeConcept) i meble z zabytkowego drewna z odrobiną starej farby (Dbodhi, kolekcja Look, Sebb) to idealne wypełnienie wnętrza w stylu nowojorskim. 

Mnóstwo różnych kolorowych przedmiotów i dekoracji, którymi może być nawet stara rakieta tenisowa lub zużyta flaga ulubionej drużyny piłkarskiej. Dlatego ten styl jest uwielbiany przez osoby kreatywne, bo daje nieograniczone pole do eksperymentów i wyrażania siebie.

pokój dziecięcy

Zobacz też: Pomysły na dekorację pokoju dziecięcego

4. Street Art 

Ten styl jest idealny dla kreatywnej nastolatki. Jeśli Twoje dziecko samo zajmuje się sztuką uliczną, możesz nakłonić je do pomalowania swojego pokoju - oszczędzając na dekoracji ścian i dając mu wiele radości. 

Możesz przedyskutować tematy z dzieckiem wcześniej lub nawet poprosić je, aby pokazało Ci szkice swojego wyboru. I nie martw się! Daj dziecku możliwość przekształcenia swojego ulicznego "chuligaństwa" w proces twórczy. Uwierz mi, że po tym Twoja ocena rodzicielska wykona znaczący pozytywny skok. 

A jeśli dla tego wnętrza odbierzesz więcej i meble w stylu sztuki ulicznej (ten sam Holender Dbodhi ma całą kolekcję), to oprócz ciekawego wyglądu, otrzymujesz wizualnie duży pokój. Meble będą przedłużeniem ścian, jakby ich wyrostkiem. A dla stref miękkich wystarczy ta sama kolekcja dżinsów.

5. Styl skandynawski 

Ten styl jest dość uniwersalny i pasuje do dziecka kochającego porządek, ponieważ sugeruje powściągliwość, uporządkowanie i pewną surowość, minimum wystroju, jasne naturalne tony. W stylu skandynawskim najważniejsza jest naturalność, prostota i naturalność. To jeden z najprostszych stylów we wnętrzu: podłogi z desek, jasne akwarelowe ściany i drewniane meble. Wszystkie elementy dekoracyjne tego stylu są zaprojektowane tak, aby wprowadzić więcej jasnego światła do pomieszczeń północnych domów. 

Lakoniczne i piękne formy, wykorzystanie naturalnych materiałów, komfort i funkcjonalność - to główne składniki stylu skandynawskiego, który cieszy się coraz większą popularnością. Wszystkie meble w tym stylu wykonane są z naturalnego drewna. Naturalność materiału jest przekazywana przez kształt wnętrza. Tutaj można wybrać meble z kolekcji Lekk, Fissure, Trapesium firmy Dbodhi, a w przypadku opcji budżetowej dać pierwszeństwo IKEA.

Bez względu na to, jaki styl wybierzesz, nie musisz całkowicie przearanżować swojej przestrzeni, wystarczy dodać jasne, ale charakterystyczne elementy danego stylu i stworzyć obraz. 

Najważniejsze, że będzie to wspólny wybór i wzajemny proces twórczy, dający możliwość porozumienia i zrozumienia dziecka, które w tym wieku ma szczególnie trudny czas "odnajdywania siebie".

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *