Aranżacja pokoju dla dziewczynki
Mariusz Kucner
Pokój dla dziewczynki to pomieszczenie o wystroju, który może pomieścić osobowość dziecka i zaszczepić w nim poczucie piękna. Ponadto pokój powinien być wygodny, a także dawać swojej pani poczucie przytulności. Osobny pokój dla dziecka, który zachwyci nawet dorosłych, można zrobić nawet w mieszkaniu dwupokojowym, a osobny kącik dla dzieci w małej kawalerce.
W tym artykule przyglądamy się zawiłościom projektowania pokoi dla dziewczynek w każdym wieku, a także przykładom ciekawych projektów, które pomogą dokonać wyboru.
Modne kombinacje kolorów
We wnętrzu pokoju dziecięcego ważną rolę odgrywają kolory i odcienie. Powinny one uwzględniać nie tylko parametry przestrzeni mieszkalnej, ale także preferencje smakowe dziecka. Preferowane jest dekorowanie pokoju dziecięcego w neutralnych odcieniach, które sprawdzą się podczas planowania oryginalnych schematów kolorów. W przypadku kolorów tła warto wybrać:
- Biały. Symbolizuje czystość, świeżość i światło. Wpływa pozytywnie na psychikę dziecka, energetyzuje, poprawia koncentrację i pomaga odzyskać energię. Najlepiej rozcieńczyć go z innymi kolorami, aby nadać pomieszczeniu lekkości i zwiewności.
- Beżowy. Takie tło ma zdolność do wizualnego rozszerzenia pokoju, możesz uzupełnić wnętrze o różne jasne szczegóły.
- Różowy. Uważany jest za klasyka dziewczęcych upodobań, który tworzy romantyczny i beztroski nastrój. Uspokaja, sprzyja pozytywnemu myśleniu, zmniejsza poziom stresu. Odcień ten nadaje się nie tylko dla rozmarzonych dziewczyn, może również ostudzić zapał cudownego dziecka.
- Fioletowy. Pomaga dostroić się do snu, sprzyja uspokojeniu, relaksowi, łagodzi zmęczenie. Ten odcień pomaga również rozwijać kreatywność i wyobraźnię dziewczynki. Zaleca się stosowanie fioletu z umiarem i rozcieńczanie go innymi kolorami, gdyż w nasyconej formie może rozpraszać uwagę dziecka.
- Zielony. Pasuje zarówno do aktywnego dziecka, jak i spokojnej dziewczynki. Pomaga się zrelaksować i zasnąć, a także uzyskać przypływ energii. Taki pokój można łatwo urządzić tematycznie, na przykład w stylu bajkowego lasu, zoo ze zwierzętami lub stosując inne rozwiązania stylistyczne.
- Szary. Podstawowy uniwersalny kolor dla dzieci w każdym wieku. Wykończenia w takich odcieniach mają działanie uspokajające, a także wprowadzają do wnętrza atmosferę przytulności i bezpieczeństwa. Szarości dobrze komponują się z niemal wszystkimi kolorami i mogą być zestawione z tłem jasnych barw.
- Żółty. Związane ze światłem słonecznym. Ma właściwości poprawiające nastrój, stymulujące pracę mózgu, a także pobudzające dziewczynę do kreatywności. Takie tło nadaje wnętrzu pokoju dziecka pozytywną nutę.
- Niebieski. Pomaga się uspokoić i zregenerować, porządkuje myśli. Kolor ten pomaga się zrelaksować, dlatego powinien być stosowany w części pokoju przeznaczonej do zabawy.
Biorąc pod uwagę wnętrze przestrzeni życiowej i wiek dziecka, wskazane jest użycie kilku dodatkowych odcieni. Do jasnych tonacji należy wykorzystać designerskie fotele, miękkie dywany, dekoracje ścienne i oryginalne żyrandole.
Projekt pokoju dziecięcego dostosowany do wieku
Rodzaj pokoju dziecięcego zależy od wielkości przestrzeni mieszkalnej, a także od sensownego jej podziału na strefy. Strefy do zabawy, relaksu, pracy i snu można wydzielić za pomocą ścianek działowych, mebli lub odpowiedniego oświetlenia.
Urządzając pokój dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek i zainteresowania. Wyposażenie pokoju powinno odpowiadać nie tylko estetycznym zainteresowaniom rodziców, ale także życzeniom dziecka.
Przed przemeblowaniem pokoju dziecka w pokój dziewczynki, warto przestudiować, jak łączą się różne kolory i kawałki mebli oraz przyjrzeć się przykładom różnych projektów. Przed przystąpieniem do prac remontowych należy wykonać zestawienie materiałów, rysunki oraz wizualizację w postaci kolaży 3d, aby można było wprowadzić zmiany przed rozpoczęciem projektu.
Pokój dziecka w wieku 0-3 lat
Rodzice spędzają z nowo narodzoną córką dużo czasu, aż do osiągnięcia przez nią wieku 3 lat, dlatego projektując pokój warto wziąć pod uwagę komfort i osobiste życzenia. Na pewno przyda się przewijak i łóżeczko, trzeba też kupić wygodne krzesełko dla rodziców. Wybierając designerskie meble, najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości i trwałe produkty z litego drewna, które mają wysokie wskaźniki bezpieczeństwa ekologicznego.
Akcesoria oferują mnóstwo miejsca dla wyobraźni. Z ozdobnych liter można ułożyć imię dziewczynki, pięknie będzie wyglądać ozdobna zawieszka na ścianie ze zdjęciami dziecka.
Miękkie poduszki, zabawki, naklejki ścienne i piękne klosze lamp nadadzą wnętrzu przytulności i spokoju.
Pokój dziecka dla 3-5 letniej dziewczynki
W tym wieku warto aktywnie przyzwyczajać dziecko do porządku, dlatego należy umieszczać rzeczy na dostępnej wysokości. Szafka do przechowywania, pudełko na zabawki i wieszaki będą częściej używane, jeśli dziecko będzie mogło łatwo do nich sięgnąć.
Ułóż meble wokół krawędzi pomieszczenia. Po jednej stronie powinno być miejsce do spania, a po drugiej mały stolik do kreatywności. Przy ścianie obok drzwi można urządzić kącik zabaw.
Dla dziecka, które boi się ciemności, można spróbować zastosować farbę glow-in-the-dark do sufitu i ścian. Malowany księżyc z gwiazdami to dobry pomysł, podobnie jak pejzaż miejski wokół krawędzi pokoju.
Dzieci w tym wieku lubią zbierać rzeczy, dlatego w pokoju należy umieścić różne pudełka i tablice, w których dziecko będzie przechowywało wartościowe dla niego rzeczy.
W pokoju dziecięcym należy wykonać kilka rodzajów oświetlenia, oprócz lampek na suficie, powinny się tam znaleźć lampki do czytania. Zasłony powinny zaciemniać pokój podczas dziennego snu dziewczynki.
Sprawdź też: Aranżacja pokoju dla chłopca
Pokój dziecka 6-8 letniego
Jest to wiek rozpoczęcia nauki w szkole, dziecko uczy się czytać i pisać. Miejsca pracy, zabawy i odpoczynku powinny być wyraźnie oddzielone, tak aby były wygodne dla dziewczynki.
Część robocza pokoju powinna mieć pełne oświetlenie, a wysokość krzesła i stołu powinna być dostosowana do wzrostu dziecka.
Jest to wiek pierwszych zainteresowań dzieci, dlatego ważne jest, aby uwzględnić to w planowaniu wnętrza. Dla dziewczyny, która jest chętna do tańca, duże lustro podłogowe może być umieszczone do ćwiczenia różnych pas. Dla miłośnika rękodzieła warto zadbać o dobrze oświetloną przestrzeń. Półka na nagrody i medale może być stworzona dla ucznia, który wyróżnia się w sporcie.
W małym pokoju dziecięcym chcesz zaprojektować tak, aby przestrzeń była wykorzystana w sposób funkcjonalny. Szafkę można umieścić we wnęce pod parapetem, skrzynię na zabawki w przestrzeni między komodą a łóżkiem.
Jeśli liczba metrów kwadratowych na to pozwala, w strefie wypoczynkowej można zaaranżować miękką, stylową pufę lub hamak.
Sypialnia 9-11 letniej dziewczynki
Dziecko w tym wieku ma w pełni ukształtowaną osobowość, a lalki i zabawki schodzą na dalszy plan. Wystrój pokoju dziewczynki powinien zostać przeprojektowany tak, aby dziewczynki miały możliwość umieszczenia na ścianach plakatów swoich ulubionych bohaterów, a także przechowywania potrzebnych rzeczy w widocznych miejscach.
W pokoju dziewcząt powinna być zaplanowana duża szafa z lustrem, którą można umieścić w rogu pokoju, za ozdobną przegrodą. Kompaktowe łóżeczko można było zamienić na duże łóżko, kanapę lub wersalkę, którą można było ozdobić kolorowymi poduszkami. Dziecko w tym wieku będzie miało swoją małą biblioteczkę, którą można przechowywać w otwartych regałach.
Jeśli biurko i krzesło nie mają regulacji wysokości, należy je zmienić. Gdy uczennica siedzi przy biurku, jej klatka piersiowa powinna znajdować się 2-3 cm nad blatem, a stopy powinny być na podłodze, a nie wisieć w powietrzu.
Pokój nastolatki
Wnętrze powinno być spersonalizowane i mieć:
- miejsce do spania;
- biurko do nauki i kreatywności;
- toaletkę;
- szafa z szufladami i lustrami;
- miejsce do przyjmowania gości.
Część sypialna powinna być wyposażona w pełne łóżko z dobrym materacem. Oszczędzanie na materacu dziewczynki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może mieć negatywny wpływ na jej postawę.
W miejscu pracy powinno znajdować się normalne biurko, krzesło i różne niezbędne akcesoria. Do ich przechowywania można wybrać biurko z szufladami, powiesić otwarte półki, postawić szafki. W małym pomieszczeniu można zastosować składaną szafkę ścienną.
W okresie dojrzewania dziewczynki robią już pierwsze eksperymenty z wyglądem i używają kosmetyków, więc osobna toaletka nie będzie zbędna. Szuflady mogą służyć do przechowywania kosmetyków do makijażu, lakierów do paznokci i innych przedmiotów.
Dla dziewczynek ważne są również ubrania, dlatego jeśli jest dużo miejsca, należy wygospodarować osobną garderobę. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, można zastosować szafy wnękowe z półkami na buty i bieliznę.
Style wewnętrzne
Nie ma jednego najlepszego stylu na wyposażenie pokoju dziewczynki, nawet niemowlęta mają swoje preferencje, dlatego dorośli powinni wymyślić projekt razem z dzieckiem. Możesz wybierać spośród stylów, które są popularne wśród dzieci i ich rodziców:
- Nowoczesna. Odpowiedni dla nastolatków, którzy cenią sobie wolną przestrzeń w pokoju. Do tego stylu dobrze pasują przedmioty związane z hobby dziewczyny: sztalugi, gitara i inne. W projektowaniu powstrzymaj się od pretensjonalnych kolorów, lepiej jest użyć stylowych pastelowych odcieni.
- Boho. Jasne, eklektyczne i przyciągające uwagę wielu dzieci. Twórcze niespokojne dziecko z upodobaniem do wykonywania różnych rękodzieł będzie się dobrze czuło w takiej atmosferze. Mała dziewczynka chętnie uczestniczyłaby w tworzeniu takiego wnętrza, a jej dziecięce rysunki bardzo organicznie wpisywałyby się w projekt.
- Skandynawskie. Charakteryzuje się wygodą, komfortem i dużą ilością światła, a także naturalnymi materiałami we wnętrzu. Ten styl jest odpowiedni dla rodziców, którzy chcą od małego uczyć dziecko porządku i minimalnej ilości nieprzydatnych rzeczy. W tym wnętrzu odpowiednia będzie tapeta z nadrukami, łóżka-domki, tipi, obraz gwieździstego nieba na suficie.
- Klasycznie. Najczęściej wykonywane są w ciepłych tonacjach, a meble z naturalnych i ekologicznych materiałów, które nie zostały wyprodukowane z użyciem niebezpiecznych substancji. Wnętrza w tym stylu dobrze komponują się z baldachimami zawieszonymi nad łóżkiem i pełniącymi rolę zasłon.
- Prowansja. Delikatne wnętrze z francuskim akcentem, z motywami kwiatowymi na suficie, ścianach i podłodze oraz na frontach mebli. Najczęściej stosowane kolory to miętowy, różowy i fioletowy. Do stylu tego należą również meble z rzeźbieniami i krzywymi nogami. Przytulne pledy, a także figurki i pamiątki na otwartych półkach dodają klimatu.
- Tematyczne dla dzieci. Najczęściej używane dla małej dziewczynki. Dopuszczalna jest dekoracja jako królewski zamek, dzika preria, statek piracki, ulubiona bajka dziecka. W tym stylu jest ogromne pole do popisu dla kreatywności, można wykorzystać różne materiały, kolorowe tapety, rośliny i naklejki ścienne.
Starannie wybierając kombinację odcieni i stylów, nie jest trudno zaplanować wyjątkowe wnętrze, zmieniając pokój dziewczynki w ulubiony kącik do nauki, zabawy i komunikacji z innymi dziećmi. Projekt powinien uwzględniać opinie dziecka, które chętnie będzie uczestniczyć w tworzeniu wymarzonego pokoju i będzie pielęgnować rzeczy, które kocha.
Zostaw komentarz