Poradnik domowy

Jak znaleźć bezpieczne meble dla dzieci?

Justyna Ziętara
cze 14 2017

Bezpieczne meble dla dziecka

Gdy młodzi rodzice zaczynają zastanawiać się nad zakupem mebli przeznaczonych do pokoju dziecięcego, mają prawo pogubić się w natłoku ofert w danym momencie dostępnych w sprzedaży. Czymś naturalnym są też wątpliwości odnoszące się do tego, jakimi kryteriami kierować się podczas dokonywania zakupu.

Nie można przecież ignorować zarówno znaczenia estetyki, jak i cen, choć to bezpieczeństwo dziecka jest zazwyczaj uważane za ten czynnik, który należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Jak zatem dokonać zakupów, z których będziemy zadowoleni?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem powinno być zdefiniowanie celów, jakie nam przyświecają, nie ulega bowiem wątpliwości, że należący do dziecka pokój powinien być urządzony nie tylko gustownie, ale również w sposób przemyślany. Warto też pamiętać o tym, że tak wszystkie kolory, jak i elementy wystroju powinny współgrać ze sobą. Najlepszym rozwiązaniem są meble, które charakteryzuje nie tylko przystępna cena, ale i nowoczesny design, choć jeszcze przed zakupem warto też upewnić się, że rozwiązanie, które nam się podoba, spełnia normy bezpieczeństwa, jakie obowiązują na terenie UE. Ocena wizualna mebli jest ważna, to jednak posiadanie przez nie stosownego certyfikatu da nam pewność, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka. Na szczęście, wstępna ocena tego, czy meble są rzeczywiście bezpieczne, jest możliwa nawet wówczas, gdy sami nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie.

Czytaj również: Wpływ krzesła biurowego na nasze zdrowie

Producent mebli dziecięcych

Na co zwrócić uwagę?

Warto więc przyjrzeć się uważnie samym meblom i upewnić się, że nie mają ostrych krawędzi. Dobrze też upewnić się, że zukosowane są wszystkie narożniki i części wystające. Tak w szufladach, jak i w szafkach dość powszechnie stosuje się dziś mechanizmy bezpiecznego zamykania, a dzięki temu można mieć pewność, że nie zakleszczą się w nich ani dziecięce palce, ani dłonie. Oczywiście, gdy mówimy o bezpieczeństwie mebli, nie możemy ograniczać się jedynie do elementów mechanicznych. Równie ważne jest ich bezpieczeństwo chemiczne zwłaszcza, gdy mówimy o tych materiałach, które mają bezpośredni kontakt z dziecięcą skórą. O szczególnej ostrożności należy pamiętać zaopatrując się w łóżeczko lub kołyskę, mówimy bowiem o miejscach, w których małe dziecko spędza szczególnie wiele czas.

Sprawdź certyfikaty

Tu gwarantem bezpieczeństwa będzie dla nas przede wszystkim obecność wszystkich certyfikatów. Oczywiście, również w tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma zasadami, których przestrzeganie powinno się nam wydać oczywiste. Jeśli więc kupujemy łóżeczko wykonane z drewna, pamiętajmy, że nie powinno mieć ono ani śladów zgnilizny, ani takich, które świadczyłyby o ataku ze strony owadów.

Ciekawym rozwiązaniem są też dziecięce łóżeczka, które można szybko przerobić na łóżka nadające się do użytkowania przez starsze dzieci. Takie rozwiązania prawnie są postrzegane jako łózka dla dorosłych i właśnie normy odnoszące się do nich powinny być spełniane. Jak zatem dokonywać trafnego wyboru? Powinien być to w pierwszej kolejności wybór świadomy, poprzedzony przez analizę tego, co jest nam w stanie zaproponować rynek.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *