Poradnik domowy

12 porad, jak wybrać meble do pokoju dziecięcego

Agnieszka Węglarczyk
wrz 7 2022

Wybór mebli do pokoju dziecięcego może początkowo wydawać się świetną zabawą: wystarczy patrzeć, podziwiać i kupić to, co się podoba. Okazuje się jednak, że jest to o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór mebli do pokoju dziecięcego. Jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania takich cech mebli jak wygląd, funkcjonalność i jakość, ale w przypadku pokoju dziecięcego ważne jest również maksymalne bezpieczeństwo.

Z tego powodu ważną kwestią jest ekologiczna kompatybilność materiałów, brak ostrych rogów, szklanych wstawek i innych elementów, które mogłyby zranić dziecko. Ponadto nie należy zapominać o wielkości mebli, ponieważ trzeba zostawić dziecku miejsce do zabawy. Poniżej pokazujemy, na co zwrócić uwagę wybierając meble do pokoju dziecięcego.

Sprawdź też: 5 modnych stylów do dekoracji pokoju nastolatka

meble do pokoju dziecięcego

Sprawdź także: Rozwiązanie dla oszczędnych rodziców: komoda z przewijakiem

Wskazówki, jak wybrać meble do pokoju dziecięcego

1. Do pokoju dziecięcego nadają się meble wykonane z naturalnego drewna lub płyt MDF, o grubości minimum 16 mm.

2. Poproś o zdjęcia mebli pod różnymi kątami od sprzedawcy, jeśli nie jesteś w stanie zobaczyć go osobiście przed zakupem.

3. Od jakości mebli zależy zdrowie Twojego dziecka, dlatego sprawdź certyfikat firmy, przeczytaj opinie i zapytaj o radę swoich bliskich, którzy niedawno kupili meble dziecięce.

4. Wyobraź sobie mebel w akcji, jak będzie wyglądał z tymi lub tymi wymiarami, czy pasuje do odcieni w Twoim wnętrzu.

5. Dzieci stale rosną, dlatego od 3 roku życia powinny mieć łóżeczko w rozmiarach od 70*150 cm lub 80*170 cm

6. Szafa powinna być nie wyższa niż 150 cm, aby dziecko mogło samodzielnie zaopatrzyć się w ubrania i nauczyć się samodzielności.

7. Biurko to jeden z najważniejszych elementów pokoju dziecka; dziecko w przedszkolu rysuje przy nim, czyta książki; dziecko w szkole lub na uczelni uczy się i odrabia lekcje przy biurku. Wysokość biurka dla przedszkolaków wynosi 40-45 cm, dla 6-latków - 52 cm, dla 8-latków - 58 cm, dla 11-latków - 70 cm.

8. Farba używana do mebli dziecięcych powinna być wodna bez szkodliwych rozpuszczalników, np. wodorozcieńczalna, akrylowa, akwa, olejowosk, poliuretan).

9. Zawiasy i mechanizmy szuflad powinny mieć zamykacze, aby dzieci nie szczypały się w palce.

10. We wnętrzu wystające przewody zawsze wyglądały niekomfortowo, ale w pokoju dziecięcym, przed dzieckiem, na pełnym widoku, są bardzo niebezpieczne, podobnie jak gniazdka, więc lepiej je inteligentnie ukryć i wykonać gniazdka z żaluzjami i osłonami.

11. Najlepiej preferować meble bez kantów, o gładkim kształcie i zgrabnych, mocnych krawędziach, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

12. Odcienie pokoju lepiej wybrać według temperamentu dziecka, na przykład dla choleryka dobrze pasuje niebieski, zielony i niebieski, dla sangwinika - fioletowy, dla flegmatyka - czerwony, pomarańczowy, dla melancholika - brązowy, szary, żółty. Nie jest kluczowe, aby pokój był urządzony tylko w tych kolorach, można je wykorzystać jako małą dekorację.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *