Meble drewniane dla przedszkolaka
Justyna Ziętara
Drewno to naturalny, piękny i tradycyjny materiał do wyrobu mebli. Zawsze prezentuje się dobrze, w dodatku jest dość różnorodny – istnieje wiele gatunków drewna, jego odcieni i rodzajów. W dodatku drewniane meble są bardzo bezpieczne, stabilne i solidne – można z nich korzystać latami. Dlaczego warto postawić na drewniane meble, urządzając przytulny i ładny pokój dla przedszkolaka?
Ekologiczne drewno
Drewno, kiedyś właściwie jedyny surowiec do produkcji mebli, zostaje dziś często zastąpione polipropylenem i innymi tworzywami sztucznymi. Są one lżejsze i tańsze, niestety jednak tutaj kończy się lista ich zalet. Na każdym innym polu meble takie przegrywają z klasycznym drewnem. Drewno nie zawiera żadnych szkodliwych, sztucznych barwników i substancji konserwujących, często wygląda też o wiele porządniej i ładniej. Jest także w pełni biodegradowalne, co oznacza, że jest przyjazne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia. Wystarczy wyczyścić je wodą na szmatce z mikrofibry, dzięki czemu nie zachodzi konieczność użycia szkodliwych detergentów. Warto kupić takie meble, wcześniej sprawdzając ich atesty. Z pewnością lepiej przyczynią się do zdrowia i komfortu mieszkańców.
Solidny materiał
Drewniane meble do pokoju przedszkolaka to w rzeczywistości zakup na lata. Drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, dość ciężkie, stabilne i wytrzymałe. Odpowiednio konserwowane nie przyciąga kurzu i zabrudzeń, można więc mniej czasu poświęcać na jego czyszczenie. Drewno wytrzyma wszelkie wyzwania związane z zabawami przedszkolaka – kopanie, rzucanie zabawkami, zderzenia z hulajnogą czy inne wstrząsy. Meble takie niszczą się wolniej i nie trzeba ich zbyt często wymieniać.
To z kolei oznacza mniejsze (w ostatecznym podsumowaniu) wydatki. Warto zainwestować jednorazowo większą sumę w meble z litego drewna, nie płyt MDF, czyli sprasowanych włókien drzewnych, które są tańsze. Tradycyjne drewno wytrzyma lata, najpierw w pokoju przedszkolaka, a następnie nastolatka i studenta. Warto więc postawić również na klasyczne wzornictwo i kolory.
Mnogość możliwości
Każdy rodzaj drewna odznacza się nieco innym wzorem. Decyduje o tym ułożenie słojów, ale także odcień, od szarawej bieli aż po ciemny, prawie czarny brąz. Dziecięce meble wykonuje się zazwyczaj z jasnych gatunków drewna – sosnowego, bukowego, choć nie jest to regułą. Niektórym klientom drewniane meble wydają się aż nazbyt klasyczne. Można je jednak urozmaicić, na przykład kolorowymi siedziskami z tkanin w fotelach, lub kolorowymi gałkami w meblach, na przykład wykonanymi z porcelitu lub szkła. Drewno można również pomalować specjalną farbą, żeby zmienić jego wygląd. Ciekawie prezentują się również różne gatunki drewna połączone w jednym meblu.
Zostaw komentarz