Bliźniaki w wieku szkolnym – jak urządzić im wspólny pokój?
Mariusz Kucner
Rodzeństwo często zamieszkuje jeden pokój. Często są to dzieci w jednym wieku, dla których nie zawsze udaje się wygospodarować dwa osobne pomieszczenia. Dlatego właśnie na niedużej powierzchni trzeba zmieścić wiele sprzętów i mebli – początkowo dwa łóżeczka, dużą komodę i przewijak, z czasem także dwie szafy, regały na zabawki, biurka do rysowania i odrabiania lekcji.
Każde dziecko chce mieć własny kącik, w którym będzie mogło pobyć chwilę samo, skupić się, pobawić, odpocząć. Czasem rodzeństwo kłóci się lub po prostu każde z dzieci ma swoje, prywatne sprawy, którymi chciałoby się zająć bez ciągłego towarzystwa. Im starsze są dzieci, tym większe wymagania. Artykuł podpowiada, jak przemyśleć i urządzić wspólny pokój dla bliźniaków.
Spanie – jak to pogodzić?
Łóżka zajmują sporo miejsca. Czasami ustawienie dwóch łóżek w jednym pokoju sprawia, że niewiele poza nimi się tam mieści. Warto więc zainwestować w sprytniejsze rozwiązania i kupić łóżko piętrowe. Koszt takiego łóżka zależy od producenta i wykonania – zwykle mieście się w dość szerokim przedziale od 400 do 3000 złotych. Łóżka piętrowe zajmują przestrzeń wyższą niż zwyczajne, pozostawiając miejsce na podłodze. Wystarczy tylko dojść do porozumienia, które z dzieci będzie spało na górze (zwykle jest to pożądany przywilej). Można również przemyśleć dwa łóżka na antresolach – wtedy każde z bliźniąt śpi na górze, a pod łóżkiem znajduje się sporo miejsca na regały z książkami, szafę lub biurko. Ceny takich antresoli z łóżkami również zaczynają się od 400 złotych, jednak zwykle warto kupić porządniejszy mebel – najlżej wykonany może już nie utrzymać dziecka dziesięcioletniego. Łóżka piętrowe i antresole są więc bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy pokój bliźniąt musi być wspólny. Pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca, które można przeznaczyć na zabawy czy przechowywanie zabawek.
Przechowywanie ubrań
Idealnie komfortową sytuacją jest ta, w której domownicy posiadają wspólną, wielką garderobę. Jest to jednak rzadkość – większość ludzi trzyma swoje ubrania w małych garderobach lub szafach, tak też musi zmieścić rzeczy dzieci. Szafy zajmują bardzo dużo miejsca, warto więc rozejrzeć się za niewielkim, wąskim modelem, który pozwoli poukładać rzeczy potrzebne w bieżącym sezonie, a resztę trzymać w innym pomieszczeniu. Przede wszystkim jednak zawsze warto kontrolować stan posiadania i nie przechowywać mnóstwa niepotrzebnych rzeczy – wtedy nawet pokój dziecięcy nie będzie wcale wymagał mebli do zadań specjalnych.
Biurka i krzesła – nauka
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują dużo więcej miejsca, niż maluchy i niemowlaki – choćby dlatego, że muszą gdzieś odrabiać lekcje, uczyć się, rysować, przechowywać swoje książki i przybory do szkoły. Jeśli łóżka są umiejscowione na antresolach, dobrym pomysłem będzie ustawienie pod nimi biurek. Będzie to jednak wymagało bardzo dobrego oświetlenia – antresole nieco zacieniają przestrzeń. Możliwości jest wiele, a ich wybór zależy w głównej mierze od przestrzeni, jaką dysponują rodzice. W dużym pokoju można po prostu ustawić dla dzieci dwa biurka, w nieco mniejszym – jedno duże biurko z krzesłami po przeciwnych stronach blatu.
Zostaw komentarz