Poradnik domowy

Meble dla dziecka – jak często wymieniać?

Agnieszka Węglarczyk
lip 15 2017

Funkcjonalne meble dziecięce

Jeśli nie kupujemy mebli na wymiar, pochodzących od renomowanej firmy wydaje się, że wymiana co kilka lat na nowe niekoniecznie przy okazji generalnego remontu będzie dobrą propozycją. Najczęściej zwraca się uwagę na estetykę oraz funkcjonalność meble. Jak to wygląda w przypadku mebla dziecka, czy również to powinno być najważniejsze?

Doskonała trwałość

Niektórzy producenci mebli poważnie traktują wyzwanie związane z trwałością mebli. Wytwarzają je z bardzo dobrych materiałów, dzięki temu mogą one służyć przez wiele lat. Jest tylko problem, że takie meble będą dość kosztowne. Kiedyś kupowanie mebli była to inwestycja na długie lata. Mimo remontów, odświeżania wnętrz, malowania ścian meble wymieniało się po prostu rzadko. Były one stosunkowo drogie i często trudno dostępne. Dodatkowo były stworzone tak, że charakteryzowały się solidnością wykonania i trwałością. W wielu domach nadal używane są meble, które produkowane były nawet 30-40 lat temu.

Dalej z powodzeniem spełniają one swoją funkcje. Obecnie liczne firmy, które działają na rynku meblarskim stosują maksymalizację zysków i minimalizację kosztów produkcji. Dlatego te przygotowywane meble są wykonywane z tanich półproduktów, których jakość jest na niskim poziomie. Wizualnie są one atrakcyjne, ponieważ mają estetyczne dodatki, jednak dość szybko będą ulegać zepsuciu a ich naprawa nie da efektów, dlatego kupuje się nowe meble.

Obecnie więc można powiedzieć, że trwałość na miarę XXI wieku to produkt, który ma określoną wartość przez stosunkowo krótki czas.

Wystrój pokoju dziecięcego

Dzieci urosną – a co z meblami?

Jeśli nie będziemy chcieli narażać się na koszty w przypadku doboru mebli warto brać pod uwagę perspektywę kilkuletnią. Dotyczy to również takiej kwestii jak kolor ścian. Jaskrawy róż może podobać się kilkuletniej dziewczynce, ale nastolatka już przy takim kolorze będzie czuła się niekorzystnie. Rozwiązaniem mogą być meble, które rosną razem z dzieckiem. Chodzi np. o specjalne łóżeczko, które dość łatwo będzie można w ciągu kilku prostych czynności przerobić na wygodny tapczan. Warto pamiętać, że rosnące dziecko będzie potrzebowało również coraz więcej miejsca między innymi na przechowywanie odzieży. Niektóre małe komody daje się więc przemodelować na całkiem pokaźną szafę. By takie meble mogły spełniać swoją rolę przez dłuższy czas muszą zostać wykonane z dobrych jakościowo materiałów.

To jak wiadomo może oznaczać nieco wyższą cenę niż w przypadku mebli przygotowywanych wyłącznie pod kątem określonego wieku dziecka. Jeśli dziecko będzie już nieco starsze, będzie rozpoczynało naukę trzeba się liczyć z tym, że musi mieć również odpowiednie miejsce do odrabiania lekcji. Tutaj pamiętajmy, że między innymi wzrost dziecka będzie się dość szybko zmieniał. Dlatego zarówno krzesełko biurowe jak i też biurko powinny mieć takie mechanizmy, które pozwalać będą na wygodne regulowanie wysokości, jeśli zależy nam na tym, by służyć mogły one przynajmniej przez kilka lat. Przy wyborze mebli warto więc brać pod uwagę tych kilka istotnych aspektów.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *