Urządzanie pokoju dla niemowlaka
Justyna Ziętara
Nowy członek rodziny oznacza mnóstwo radości przy kompletowaniu wyprawki i urządzaniu małego pokoju. Warto jednak przemyśleć nieco jego układ oraz liczbę i rodzaj kupowanych sprzętów, żeby nie przepłacać bez potrzeby. Maluch nie potrzebuje foteli, stolików, krzesełek czy wielkiej szafy – wystarczy kilka mebli, które bardzo szybko trzeba będzie wymienić na większe, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić i poruszać się po pokoju.
Kompletowanie mebli warto zacząć mniej więcej na dwa, trzy miesiące przed narodzinami dziecka.
Jakie meble?
Przede wszystkim, przyda się wygodne łóżeczko dla dziecka. Powinno być bezpieczne, ze szczebelkami, a przy tym umożliwiać rodzicom wygodne wkładanie malucha do środka i wyciąganie. Niezbędny będzie także przewijak – najlepiej taki, który można położyć na komodzie lub na łóżku. Trzecim meblem potrzebnym w pokoju niemowlaka jest wygodna komoda, w której można trzymać małe ubranka i akcesoria pielęgnacyjne. Wybór mebli dla dzieci jest dziś ogromny – można kupić rozmaite kolory, modele, kształty mebli, a także wybierać spośród rozmaitych kategorii cenowych. Służą ona głównie wygodzie rodziców, przynajmniej dopóki dziecko nie porusza się samodzielnie po domu. Nie muszą więc, poza łóżeczkiem, mieć żadnych konkretnych wymiarów – powinny po prostu umożliwiać wygodne zajmowanie się maluchem. Warto również kupić meble wcześniej, by wywietrzał chemiczny zapach „nowości” - szczególnie, gdy jest mocno wyczuwalny.
Łóżeczko dla dziecka
Drewniane łóżeczko ze szczebelkami zabezpieczającymi przed wypadnięciem i zsunięciem się na podłogę oraz szufladami na dole jest najpraktyczniejszym wyborem. Zwyczajne wymiary takiego łóżeczka wynoszą 120 x 60 cm. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, łóżeczko powinno mieć na dole szuflady na akcesoria do przewijania – są bardzo praktyczne. Po drugie, musi mieć obniżane dno. Dziecko, które tylko leży, może leżeć wyżej niż takie, które siada lub wstaje. Służy to nie tylko wygodzie rodziców, ale także bezpieczeństwu samego niemowlaka. Niektóre łóżeczka umożliwiają opuszczanie jednego boku lub jego fragmentu. Niektóre są również nieco większe, dzięki czemu można po czasie wymontować szczebelki i zmienić je w tapczan, na którym będzie spało starsze dziecko.
Wygodna komoda i przewijak
Komoda w zupełności wystarcza dla niemowlaka, którego ubranka są tak małe, że nie potrzebuje jeszcze szafy. W górnych szufladach można trzymać podręczne akcesoria pielęgnacyjne, a w dolnych właśnie ubranka i buty dziecka. Na blacie komody można ułożyć przewijak, niektóre modele się wyposażone w przewijaki ściągane lub montowane na stałe. Ta druga opcja jest mniej godna polecenia – gdy dziecko wyrośnie z pieluch, trzeba będzie wymienić całą komodę. Na boku komody można zawiesić materiałowe organizery.
Przewijak można kupić dołączony do komody lub jako osobny element, ustawiony na specjalnym stelażu. Niektóre modele na stelażach posiadają pod blatem wnękę na chusteczki czy puder, a te, które układa się na komodzie czy łóżeczku mają podwyższane boki.
Zostaw komentarz